Dnia 07.06.2023 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie udali się wspólnie z grupą nauczycieli na wycieczkę szkolną do Łodzi.
Grupa rozpoczęła podróż o godz. 7:15 w środowy poranek.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Kinematografii, które rozpoczęło swoją działalność w 1976 roku. Wewnątrz znajdują się znakomite muzealne kolekcje i ponad 50.000 eksponatów.
Podczas spaceru po muzeum uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia dawnych Łodzian – Karola i Anny Scheiblerów, byłych właścicieli pałacu. Uczniowie przenieśli się do budy zaradnego Reksia, odwiedzili biegun polarny i igloo sympatycznego Pingwina Pik-Poka. Zobaczyli również statek Bolka i Lolka wyposażony w prawdziwe liny okrętowe oraz koło ratunkowe. Na wystawie znalazł się także pokój znanego wszystkim Misia Uszatka z jego małym łóżeczkiem. Uczniowie zobaczyli również pomniki Bajkowej Łodzi - kota Filemona i Bonifacego.
Kolejną atrakcją były odwiedziny w Centrum Nauki i Techniki EC1. EC1 Łódź to najnowszy i najciekawszy obiekt na edukacyjno-rozrywkowej mapie naszego kraju. Powstał na ogromnym terenie pierwszej łódzkiej elektrowni (działała w latach 1907–2000). Podczas zwiedzania zobaczyliśmy unikalną, secesyjną Halę Maszyn w EC1 Wschód i nowoczesne przestrzenie budynku N, zbudowanego na śladzie dawnej kotłowni. Zwiedziliśmy również Sterownię, Kotłownię i Maszynownię EC1 Zachód. Centrum Nauki i Techniki EC1 to miejsce zdobywania wiedzy, ale także doskonałej zabawy. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Skorzystaliśmy także z niesamowitej atrakcji, a mianowicie weszliśmy na taras widokowy. Spojrzeliśmy na Łódź i zachwycaliśmy się jej panoramą. Chłodnia Kominowa ma 40 metrów wysokości i jest to odpowiednik 13-piętrowego wieżowca. Zobaczyliśmy Manhattan, Nowe Centrum Łodzi i Widzew.
Przemieszczając się po Łodzi mieliśmy okazję zobaczyć wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego. Dowiedzieliśmy się o przeplataniu się w tym mieście kultury żydowskiej, pruskiej, rosyjskiej i polskiej oraz rozwoju przemysłu włókienniczego. Zobaczyliśmy łódzką manufakturę, piękne, bogato zdobione kamienice bogatych ówczesnych właścicieli fabryk, najdłuższą ulicę Piotrkowską.
Ostatnią atrakcją było Orientarium w Łodzi. Uczniowie poznali najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Zobaczyliśmy unikatowe i zagrożone wyginięciem gatunki i największy w Europie wybieg dla słoni. Dla naszych uczniów atrakcją było karmienie i kąpiel wodna słoni, którą mogliśmy oglądać przez szybę w basenie. Zachwycił wszystkich również spacer strefą oceaniczną. Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium widzieliśmy wybiegi dla panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów, orangutanów, lwów, tygrysów, żyraf, woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich oraz wiele innych egzotycznych zwierząt. Łódzkie Orientarium tonie w egzotycznej, tropikalnej zieleni, która zachwyciła wszystkich uczestników.
Wszystkim uczniom wycieczka sprawiła dużo radości. Łódź jest pięknym miastem, które warto było zwiedzić.
Dzień był bardzo intensywny. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym śpiewem w drodze powrotnej. Było bardzo wesoło podczas całej podróży. Czekamy na kolejną wspólną wyprawę! Dziękujemy wszystkim nauczycielom i organizatorom!