Skąd bierze się smog? Jak wpływa na nasze zdrowie? Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania przychodzi projekt edukacyjny ESA, realizowany przez Państwowy instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Poprzez interaktywne lekcje, warsztaty, filmy i prezentacje uczniowie szkoły branżowej zmierzą się z problemem zanieczyszczonego powietrza.
Koordynatorki projektu w naszej szkole: p. G. Szklarz i p. A. Tyrra-Zając.
W ramach projektu zainstalowano na murach naszej szkoły mierniki, które monitorują poziom zanieczyszczeń powietrza oraz wyświetlacze LED, na których można odczytać wartość stężenia pyłu na zewnątrz szkoły.
Bieżący pomiar z naszego czytnika można również sprawdzić klikając bezpośrednio w link: https://esa.nask.pl/szkola/id/1571
Zapraszamy również do obejrzenia filmu promującego projekt: https://youtu.be/0SOXeOOouJg?t=1
Czy powietrze, którym oddychamy jest czyste?
Uczniowie szkoły branżowej zapoznali się z celami projektu oraz aktywnie uczestniczyli w lekcjach z wykorzystaniem platformy EDUESA.
Zrealizowano tematy zajęć
1. Co to jest smog?
2. Co wisi w powietrzu?
Codziennie w drodze do szkoły uczniowie klasy IBr A odczytują parametry dotyczące jakości powietrza w naszej okolicy.
Stan powietrza można monitorować na stronie https://esa.nask.pl/szkola/id/1571
Zachęcamy do zapoznania.
Prelekcja dla Rodziców - 25 stycznia 2023r.
Czy powietrze można zobaczyć?
24 lutego uczniowie szkoły branżowej w ramach projektu ESA sprawdzali doświadczalnie obecność powietrza w naszym otoczeniu, znaczenie tlenu w procesie spalania oraz jakie właściwości wykazują gazy. Obejrzeli również filmy dotyczące zanieczyszczeń.
Lekcję z przesłaniem: Zamień nawyki na dobre praktyki przygotowały p. A. Tyrra-Zając i G. Szklarz.